reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
11 listopad 2022

Rogal świętomarciński coraz bardziej popularny

zdjęcie: Rogal świętomarciński coraz bardziej popularny / fot. PAP
fot. PAP
Obchodzone w Dzień Świętego Marcina, 11 listopada, Święto Niepodległości coraz mocniej kojarzy się ze spożywaniem nie tylko gęsi, ale także rogali świętomarcińskich. To tradycyjny wyrób produkowany tylko przez wielkopolskich piekarzy - powiedział wiceszef KOWR Marcin Wroński.
REKLAMA

Jak wyjaśnił Wroński, rogal świętomarciński to wyjątkowy produkt cukierniczy wpisany na listę wyrobów tradycyjnych. Jego niepowtarzalność - ocenił - wynika przede wszystkim z doskonalonego kunsztu cukierników, którzy od lat wyrabiają ten przysmak według tradycyjnych metod, przy wykorzystaniu ściśle określonych składników.

Dodał, że rogal ten wyróżnia się na tle innych słodkich wypieków zastosowaniem bardzo rzadkiego surowca – białego maku, który w połączeniu z dodatkiem aromatu migdałowego nadaje rogalowi świętomarcińskiemu wyjątkowy smak. Dekorowanie pomadą i rozdrobnionymi orzechami wpływają na ostateczny kształt i ogólny wygląd rogala nawiązującego - jak głosi legenda - do kształtu podkowy zgubionej przez białego konia św. Marcina.

Tradycja wypieku i spożywania rogala świętomarcińskiego przypada na dzień 11 listopada, tj. Dzień Świętego Marcina. Obchody tego święta sięgają XVI w. i są związane z końcem prac polowych w danym roku oraz z postacią św. Marcina, który słynął z dobroci i pomocy osobom ubogim – przypomniał Wroński.

Tradycyjny rogal świętomarciński jest wypiekany wyłącznie na terenie Wielkopolski. Jego nazwa została zarejestrowana w 2008 r. przez Komisję Europejską w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Od tego czasu może być on wytwarzany wyłącznie w Poznaniu, powiecie poznańskim oraz w 25 innych powiatach województwa wielkopolskiego. Rogal ten stał się dla stolicy regionu symbolem, którym często ugaszcza się oficjalnych gości.

Uzyskanie unijnego oznaczenia i wypromowanie produktu sprawiło, że jest on znany w całym kraju. W okresie Święta Niepodległości rogale świętomarcińskie można kupić także w innych regionach Polski. Sprzedawane są m.in. w sieciach handlowych, ale warto jednak sprawdzić, czy jest to wyrób oryginalny - zaznaczył wiceszef KOWR.

Poinformował, że obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 74 producentów posiadających certyfikat zgodności lub świadectwa jakości, uprawniające ich do wypiekania i sprzedaży tego wielkopolskiego przysmaku. W 2021 r. wydano 96 takich świadectw i certyfikatów. Nad przestrzeganiem używania nazwy "rogal świętomarciński" czuwa Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Marcin Wroński zwrócił też uwagę, że w ostatnich latach zauważalne są zmiany w preferencjach i gustach konsumentów w kierunku nabywania produktów naturalnych oraz regionalnych, w tym wyrobów piekarniczych i cukierniczych wytwarzanych w tradycyjny sposób. Produkty te, choć droższe, mają swoich odbiorców - zaznaczył.

Obecnie na liście produktów tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się 379 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mysłowice
12.5°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 16:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mysłowicach

kiedy
2024-11-05 18:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-14 19:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 20:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-16 16:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany