reklama
kategoria: Religia
10 kwiecień 2023

Wielkanocne procesje konne na ziemi raciborskiej i gliwickiej

zdjęcie: Wielkanocne procesje konne na ziemi raciborskiej i gliwickiej / fot. PAP
fot. PAP
W kilku wsiach na ziemi raciborskiej i gliwickiej w Poniedziałek Wielkanocny odbyły się procesje konne, łączące kilkusetletnią religijną tradycję modlitwy o urodzaj i dobre plony z prezentacją lokalnych społeczności. W ub. roku zwyczaj ten wpisano na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.
REKLAMA

Doroczne procesje organizowane są w Raciborzu-Sudole, Bieńkowicach k. Krzyżanowic oraz w Pietrowicach Wielkich i Zawadzie Książęcej na ziemi raciborskiej, a także w Gliwicach-Ostropie i w Żernicy w gminie Pilchowice. Uczestnicy procesji uczestniczą w nich konno, a czasem także w bryczkach i wozach.

Odbywające się na Śląsku i Opolszczyźnie wielkanocne procesje konne to – jak wskazują etnografowie - zwyczaj o charakterze agrarnym, będący dziękczynno-błagalnym objazdem pól. W trakcie procesji gospodarze modlą się o dobre urodzaje, pogodę oraz ochronę plonów. Trasy procesji w poszczególnych miejscowościach mają najczęściej stały przebieg.

Zwyczaj konnych procesji, zwany też od niemieckiego słowa reiten (jeździć konno) rajtowaniem, zachował się głównie w zachodniej części woj. śląskiego. Korzeni tej tradycji etnografowie upatrują w germańskim zwyczaju Osterritt, czyli wielkanocnej "jazdy za Panem Bogiem" czy morawskim "chodzeniu za Bogiem" - wychodzeniu z domu, aby spotkać się ze Zmartwychwstałym i zamanifestować radość.

Jak przypomina Narodowy Instytut Dziedzictwa, wielkanocne procesje konne zwane są również rajtowaniem, krzyżokami, czy "jazdą za Panem Bogym". Ich głównym celem jest prośba o dobre plony, choć na przestrzeni lat zyskał on dodatkowo charakter widowiska dla osób zgromadzonych na trasie procesji. To jeden z najstarszych zachowanych na Śląsku i Łużycach zwyczajów wielkanocnych.

"Na przebieg zwyczaju składa się objazd pól, wyścigi konne oraz wieńczące całe wydarzenie nabożeństwo w kościele. Na czele każdej procesji jedzie gospodarz z krzyżem procesyjnym, a następnie jeźdźcy wiozący krzyż wielkanocny oraz figurę Chrystusa Zmartwychwstałego" - przypomina Instytut, który przez kilka lat, z inicjatywy lokalnych środowisk, prowadził procedurę dotyczącą wpisania tego zwyczaju na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wpisu na listę dokonano w zeszłym roku.

Uczestnicy procesji najczęściej spotykają się przy kościele, by po otrzymanym od księdza błogosławieństwie ruszyć z modlitwą na okoliczne pola. W Gliwicach-Ostropie, przed opuszczeniem domu jeźdźcy przyjmują także błogosławieństwo od matek i żon. Konnych z Ostropy zdobią wieńce wykonane z bukszpanu i białych, bibułowych kwiatów, kawalerowie odznaczają się dwoma skrzyżowanymi na piersiach wieńcami. Współcześnie w objazdach uczestniczą również kobiety, które jeszcze w latach 70. ub. wieku nie brały udziału w procesjach.

Procesje przyciągają wielu widzów i turystów, nie zatracając jednak swojego pierwotnego, religijnego charakteru – dla jednych jest to tradycyjna manifestacja religijności, dla innych bardziej folklorystyczny zwyczaj.(PAP)

mab/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Mysłowice
7°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Mysłowicach

kiedy
2024-11-29 20:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 17:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-27 18:00
miejsce
Mysłowicki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany