4-6 września 20. targi Expo Katowice
Jak przekazali w środę organizatorzy przedsięwzięcia, za tydzień hale katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego wypełni najnowsza oferta urządzeń i usług przeznaczonych dla branży górniczej i energetycznej, a jednocześnie powstanie strefa przyjazna biznesowym spotkaniom i branżowej wymianie doświadczeń.
Prezes spółki Expo Katowice Bożena Gramatyka nawiązała do 40-letniej historii targów i trwającej tyleż lat współpracy z przemysłem okołogórniczym i ciężkim. "Przeobrażamy się, tak jak nasi wystawcy i wszystko na świecie. Staramy się dotrzymać kroku czy nawet wyprzedzać oczekiwania naszych wystawców, dlatego stworzyliśmy platformę spotkań biznesowych pod nazwą: Przemysł Spotkań - Expo Katowice" - zasygnalizowała Gramatyka.
Uściśliła, że obejmie ona szereg wydarzeń: prócz targów Expo Katowice, równoległe targi EcoDom, dotyczące zielonej transformacji i nowych technologii, a także konferencje tematyczne, przestrzeń dla startupów i konkursy dla wystawców i studentów.
Wśród konferencji tematycznych organizatorzy polecają: "Przemysł 5.0 - Wyzwania transformacyjne sektora przemysłowego", "Nowe Horyzonty Miast" oraz "Kobieta Współczesna - Przemiana i Siła", na której spotkać się mają liderki przemysłu, kobiety przedsiębiorcze, studentki i uczennice.
W targach ma uczestniczyć prawie 170 wystawców z 15 krajów (w tym po raz pierwszy z Tajwanu, Singapuru, Węgier i Irlandii), a wydarzenie ma odbywać się na prawie 20 tys. m kw. powierzchni wystawowych.
Dyrektor instytutu Komag Dariusz Prostański zapowiedział zaprezentowanie podczas targów pomysłów na zniwelowanie negatywnych trendów w górnictwie. "Przedsiębiorstwa górnicze starają się wprowadzać m.in. gospodarkę bezodpadową, niwelować skutki związane z emisją metanu czy wpływem na tereny górnicze. Komag w tym uczestniczy" - zaznaczył.
"Instytut jest inicjatorem projektu +Śląski system magazynowania energii+. Na tych targach chcielibyśmy pokazać, m.in. na panelu 5 września, że jest możliwe prowadzenie bezodpadowej gospodarki, jest możliwe niwelowanie efektów działalności górniczej, uratowanie naszego regionu i przekształcenie go w coś ciekawego" - powiedział Prostański.
Prezes firmy Damel Leszek Stokłosa zapowiedział, że firma produkująca elektryczne silniki przemysłowe głównie dla górnictwa, których około połowa trafia na eksport, zamierza na targach pokazać nowe produkty, w tym generatory energii dla minielektrowni wodnych.
Wiceprezydent Katowic Maciej Biskupski zaznaczył, że w kontekście trudności gospodarczych, a szczególnie kryzysu w branży stalowej, targi jako miejsce spotkań przedstawicieli branży mogą być okazją do omówienia i rozpoczęcia nowych przedsięwzięć gospodarczych.
Biskupski dodał, że targi Expo Katowice wpisują się w szybko rosnący po pandemii przemysł turystyki biznesowej w tym mieście: w ub. roku ich uczestnicy wydali łącznie blisko 250 mln zł. (PAP)
mtb/ mmu/